Kodieni un dzēlieni
Nāk vasara, cilvēki sāk vairāk pavadīt savu brīvo laiku brīvā dabā.
Uzturoties dabā, ļoti bieži gādās ,ka tiekam sadzelti. Te bite iedzeļ, te lapsene( irši, odi, čūska ,ērces) vai kāds noklīdis suns uzbrūk, bet līdz tuvākajam ārstam ir ļoti tālu. Ko, lai dara?! Vislielāko bīstamību tas rada maziem bērniem un veciem cilvēkiem. Tautas medicīna piedāvā pirmo palīdzību pie dzīvnieku un insektu kodumiem. Visas receptes ir pārbaudītas un veselībai nav kaitīgas!
Ārstēšana pret bišu kodumiem
Foto:apisuk |
Ja cilvēkam nav alerģiskas reakcijas pret bišu kodumiem, tad pēc medicīniskās palīdzības var negriezties. No sākuma koduma vietu nomazgājiet ar ūdeni un ziepēm. Pie bišu koduma vietas obligāti ir jāpieliek lauru lapu vai saspiestu sīpolu, kā arī ļoti labi palīdz atdzesēta olīvu eļļa. Lielisks pretiekaisuma līdzeklis ir alveja ( vajadzētu no lapas noņemt augšējo slāni un pielikt pie koduma). Lai noņemtu apsārtumu un sāpes, lieliski der pētersīļu sula, svaigas pētersīļu lapas, nomazgājiet un sablenderējiet, un to masu lieciet klāt pie dzēluma, apsieniet ar saiti un maināt katru otro stundu kamēr sāpes nepazud. Tāpat var likt biezpienu, upeņu, kāpostu lapas kā arī ceļmallapas, lapas jāmaina bieži, jo sažuvusi lapa efektu nedos. Vēl pret pampumu var likt klāt etiķa kompresi.
Bet, ja cilvēkam sāk parādīties kaut nelielas alerģiskās pazīmes - galvassāpes, drudzis, bezsamaņa, pamatīga sejas, mēles, lūpu un ķermeņa tūska, vai apgrūtināta elpošana, vājums un izsitumi -, tad nekavējoties jāgriežas pēc medicīniskās palīdzības. Jo citi cilvēki var bišu kodumu panest viegli bez blakusparādībām, bet citiem var būt ļoti nopietnas alerģiskas reakcijas, un var beigties pat ar letālām sekām, elpceļu sašaurināšanas un šoka dēļ. Ja parādās grūtības ar elpošanu vai kādi citi alerģiskie simptomi, jāapguļas un jāliek vēsas kompreses, noteikti jāizsauc ātro medicīnisko palīdzību un galvenais jāsaglabā miers.
Foto:science.howstuffworks |
Ja jūsu bērnam ir iedzelts pirmo reizi, jūs noteikti nezināsiet vai jūsu bērniņam ir alerģija uz bišu kodumu, tāpēc iesaku arī nekavējoties griezties pēc medicīniskās palīdzības.
Lai izvairīties no bišu koduma, ieraugot biti uzvedaties mierīgi, nevicinietie ar rokām, jo tad bites kļūst agresīvas un iet uzbrukumā, ja būsiet mierīgi tā noteikti aizlidos. Nelietojiet spēcīgas ziedu smaržas un nevelciet košas drēbes(tas var pievilināt bites), saldus dzērienus un ēdienu labāk apsedziet.
Ārstēšana pret kamenes kodumiem
Ja jums iekoda kamene –neceliet paniku. Kamenes kodiens ir bīstams tikai cilvēkiem, kuri ir ļoti alerģiski kā arī ļoti jūtīgi pret kodumiem ir bērni. Arī ļoti bīstami ir, ja jūs sadzēla vesels bars ar kamenēm, tad noteikti nekavējoties jāsauc ātra palīdzība. Ja nekas no nosaukta uz jums neattiecās tad jums nav jāsatraucas, jo kamenes kodums nav bīstams.
Foto:bumblebee |
Dzelonis ir tikai mātītei un Kamenēm-strādniecēm. Tēviņiem dzeloņa nav. Dzelonis ir aizstāvības ierocis. Koduma laikā organismā tiek ievadīts neliela indes deva, cilvēks sajūt īsas spēcīgas sāpes, kuras drīz pāriet. Citrreiz (2%gadijumā) uz indi parādās alerģiska reakcija. Reakcija uz kamenes dzēlienu var būt dažāda. Kamenei atšķirībā no bites dzelonis nenolūst, tamdēļ kamene var dzeloni izvilkt un iedzelt vēlreiz.
Parasti no kamenes koduma alerģiskas reakcijas nav, parādās: pampums, apkārt koduma vietai parādās tūska, kairinājums un apsārtums, kurš var vilkties pat līdz vairākām stundām. Tādas reakcijas var parādīties uzreiz vai pat pēc vairākām stundām. Kairinājums var ilgt vairākas stundas vai pat vairākas dienas.
Citos gadījumos, ja jūs iedzēla divas vai trīs reizes pēc kārtas, tas var izraisīt alerģisko reakciju. Parasti alerģija parādās 15minūšu laikā pēc koduma. Tas var izraisīt ādas reakciju (pampumu, tūsku, apsārtumu un kairinājumu, vemšanu, skābekļa trūkumu un paātrināto sirdsdarbību kā arī anafilaktisko šoku). Ja ir skābekļa trūkums vai iestājās anafilaktiskais šoks, tad nekavējoties cilvēku jānogādā slimnīcā. Kā arī pie ārsta ir jāgriežas, ja: dzēliens ir trāpīts acs ābola vai iekšēja mutes daļā, ja ir parādījies drudzis, sāpes, apsārtums un liela tūska, tad pie koduma lieciet aukstu kompresi, termoforu ar aukstu ūdeni) aukstums noņem sāpes un tūsku (nesabīstaties, ja ir iekosts mutē ,zibenīgi lieciet klāt koduma vietai ledu un arī no ārpuses dzesējiet ar aukstu kompresi, kuru bieži maināt, noteikti sauciet ātro palīdzību). Jāiedzer suprastīnu vai tavegīlu (maziem bērniem suprastīnu nevar dot kā ari sievietēm, kuras baro ar krūti, tavegīlu var dot bērniem no 1 gada vecumā pa ¼ tabletei).
Ko jādara, lai kamene neuzbrūk? Kamene tāpat vien neuzbrūks, tā uzbrūk tikai tad, kad tiek apdraudēta vai ir apdraudēta viņas ligzda. Tāpat kā arbitēm, jāuzvedas mierīgi. Kā arī jāzina, ka kamenes paliek ļoti nemierīgas pie asām svešu izcelsmes smakām( sviedri, alkohols, tualetes ūdens, ziepes, losjons pēc skūšanās utt.).
Kā var ārstēt?
* Sasmalciniet svaigu pienenes un ceļmallapu, piesieniet to pie koduma vietas. Pēc 2-3 stundām pamainiet apsēju.
* Kā arī pie koduma vietas var pielikt svaigas pētersīļu lapas. Tajā pašā laikā dzeriet pētersīļu sakņu novārījumu.
*Sablenderējiet svaigas piparmētru lapās un uzsmērējiet to putriņu sāpīgai vietai. Piparmētru sula iedarbojās kā pret krampju, pretsāpju un pretiekaisuma līdzeklis.
*Sagrieziet sīpolu uz pusēm un uzlieciet to uz koduma vietas, apsējot to ar saiti. Var izmantot salveti piesūcinātu ar sīpola sulu , noteikti ,ka palīdzēs!
*Sagrieziet sīpolu uz pusēm un uzlieciet to uz koduma vietas, apsējot to ar saiti. Var izmantot salveti piesūcinātu ar sīpola sulu , noteikti ,ka palīdzēs!
Bet visumā kamenes kodums nav bīstams un tūska pāries pati no sevis pēc kāda laika.
Foto: shkolazhizni.ru |
Skābuma mušiņas (drozofilas), dalās vairākās grupās. Ir mājas, augļu, zemes mušiņas, to paveidi ir ļoti daudz. Tās var atšķirt pēc tā, kur tās dzīvojas, piemēram, zemē vai ar ko barojas. Skābuma mušiņas mīl dzīrot uz augļu atliekām - plūmēs, uz nedaudz ieskābušiem, pabojātiem augļiem un dārzeņiem. Viņām garšo- arbūzi, sīpoli, plūmes, apelsīni, tomāti, āboli, bumbieri, banāni, ananāsi, saldskābā maize, persiki un citi. Kā arī tās ir spējīgas sabojāt svaigus augļus un dārzeņus. Brīžiem liekās, ka nekas sabojājies nav, tikai svaigi dārzeņi un augļi, bet mušiņas jau ir klāt. Bet tam ir savs izskaidrojums, mušiņas dēj oliņas uz produktiem un šīs oliņas ir ļoti dzīvotspējīgas. Lai tās nogatavotos, ir vajadzīgi daži apstākļi un tie viegli tiek sasniegti istabas temperatūrā. Ja jūs atstājat produktus ārpus ledusskapja, tad esat gatavi skābuma mušiņu parādīšanai. Izvairīties no šiem nelūgtajiem ciemiņiem var ,savlaicīgi visu saliekot ledusskapī, tiekot vaļā no ieskābušiem vai nedaudz sabojājušiem produktiem, bieži iznesot ārā miskasti.
Skābuma mušiņas mājas nemaz tik nekaitīgas nav, no tām jātiek vaļā pēc iespējas ātrāk. Viņas bojā produktus un izraisa to pūšanu kā arī kā parastas mušas pārnēsā slimības.
Foto: syl.ru |
Kā tikt vaļā no skābuma mušiņām?
Sākumā pārmeklējiet visu māju un atrodiet mušiņu perēkļa vietu, vietu, kur tās mitinās. Ja mušiņas, kaut dažas, būs kāda stūrī, tad tur ir kaut kas, kas viņus pievilina. Tas var būt sīpolu vai kartupeļu maiss, nolikts un aizmirsts kāda nostūri, kāds kartupelis ir sācis pūt, tā ir lieliska vide mušiņu vairošanai. Pārskatiet visus plauktiņus, atvilktnes, kur jūs glabājiet produktus. Varbūt kāds ābols ir paripojis zem ledusskapja, tā šad-tad gadās, kad ir mazi bērni mājas. Pārbaudiet izlietni, jo tur bieži sakrājas no nomazgātiem traukiem atliekas, kuras ieskābst un arī pievilina mušiņas. Bieži izskalojiet izlietni ar vārošu ūdeni, kuram klāt pievienots mazgājamais līdzeklis. Jo skābuma mušiņas mēdz izdēt oliņas ari uz izlietnes cauruļu malām. Centieties traukus mazgāt uzreiz pēc ēšanas, jo netīri trauki arī ieskābst. Uz galdiem neturiet pilnīgi neko no ēdieniem - augļus, dārzeņus, jogurtus, melones, arbūzus utt. Visu centieties salikt ledusskapī. Atliekas no apēstiem āboliem vai kādiem citiem augļiem, vai dārzeņiem (mizas, serdes, kauliņi, jogurta bundžiņas, iepuvuši kartupeļi vai burkāni), nekādā gadījumā nemetiet to miskastē, jo tad tur būs pilns ar mušiņām un tās tur turpinās vairoties. Visu saliekat mazā celofāna maisiņā un kārtīgi stipri sasieniet, un tā jādara ar jebkādiem atkritumiem, kuri var ieskābt vai bojāties. Pēc iespējas ātrāk tiekat no šī maisiņa vaļā. Pārbaudiet maizes kasti zem redelītes, skābuma mušiņām patīk vairoties maizes drupačās. Ja jums ir mājdzīvnieki, regulāri mazgājiet viņu bļodiņas un mainiet ūdeni. Bez žēlastības tieciet vaļā no visa, kas ir iepuvis vai kaut nedaudz sabojājies, jo citādāk jūs nekad netiksiet vaļā no mušiņām. Iztīriet ledusskapi un galda plauktiņus no jau nederīgiem ilgi stāvošiem produktiem. Ja mušiņām nebūs ko ēst, tās 2-3 dienu laikā pašas pazudīs. Teiksim tā- ''JANOMERDĒ VIŅUS BADĀ''. Kad tiksiet no tiem vaļā neatslābstiet un turpināt neko lieku uz galdiem neatstāt, jo mušiņas atkal būs klāt.Foto: syl.ru |
Ja mušiņas saradās istabas augos
Lai istabas augos nesarastos mušiņas, likvidējiet sausas puķes, lapas. Ja esat jau ievērojuši, ka zemē jau ir saradušās mušiņas vai to kāpuri, pārstādiet puķes jaunā zemē, bet dariet to ārā, inficēto zemi atpakaļ istabā nenesiet. Pa virsu jaunai zemei uzberiet smiltis, tas ātri izlaiž cauri ūdeni un tik pat ātri izžūst, viss mitrums paliks apakšā. Mušiņām nepatīk dēt oliņas sausā zemē, tāpēc liks puķes mierā. Var palaistīt augu ar ziliem graudiņiem, atšķaidiet ar ūdeni knapi, knapi rozā, tas mušiņām nepatīk. Kā arī variet pa virsu podiņiem salikt stipri smaržojošas garšvielas- krustnagliņas, ingveru utt. Var pie podiņiem salīmēt dzeltenos līmējošos papirišus.
Tagad, kad no lielas mušiņu daļas esat tikuši vaļā un nevēlaties gaidīt 2-3 dienas kamēr tās pašas pazudīs, piedāvāšu jums dažus variantus kā no tām tikt vaļā.
Foto: liveinternet.ru |
1. Taisīsim mušiņu lamatas. Paņemat parastu, tukšu plastmasas pudeli, sānā, kaut kur pa vidu, izgriežat caurumu ‘’П’’ veidā, nedaudz atlokāt uz leju. Pudeles apakšā ielieciet pusīti no tomāta, ābola serdi vai pusīti no plūmes. Atstājiet pudeli uz dienu, kad mušiņas tur salidos, ātri aiztaisiet caurumu ciet un pielejiet pilnu pudeli ar karstu, bet ne vārošu ūdeni. Pēc tam pudeles saturu noskalojiet izlietnē un, ja nepieciešams procesu var atkārtot. Ļoti efektīvs variants, pārbaudīts!
2. Vēl viens, ļoti efektīvs variants ir-putekļusūcējs. Ar putekļusūcēja palīdzību sasūciet visas mušiņas, kuras variet atsniegt. Pēc tam, lai sasūktu atlikušās mušiņas, uzliekat uz galda tomātu vai ābola serdi, ilgi nebūs jāgaida kā mušiņas jau būs klāt un atkal ar putekļu sūcēju sasūciet visas mušiņas. Ja ir vajadzība procesu atkārtojiet tik ilgi kamēr būs sasūktas visas mušiņas. Pēc šīs procedūras no putekļusūcēja maisiņa ātri vajadzētu atbrīvoties. Uzmanīgi, lai mušas neizlido, iznesiet un izmetiet maisiņu ārā. Labi ir tiem, kuriem, putekļusūcējs ir uz ūdens.
3. Var pie vietas, kur visvairāk apsēdušas mušiņas, piekarināt mušpapīru, pielīmējot pie tā izmētātā kārtībā pavisam nelielus ābola vai tomāta gabaliņus.
4. Vēl var mazā šķīvīti ieliet nedaudz ābola etiķa vai balzāmetiķi, vai vīnetiķi un klāt pievienot vienu pilīti ar šķidrām ziepēm vai trauku mazgājamo līdzekli.
Foto: supereconomy.ru |
5. Var apelsīnā saspraust krustnagliņas. Tai smaržai, kura sāks veidoties, vajadzētu aizdzīt mušiņas no mājām prom.
6. Var izmantot veikalos nopērkamas, speciāli skābuma mušiņām paredzētas lamatas. Neiesaku lietot dihlofosu, jo tas ir ļoti kaitīgs organismam.
Ar aukstumu atnākšanu mušiņas parasti pazūd.
Ja jums šīs raksts ir noderējis, iesakiet to arī saviem draugiem, nospiežot zemāk uz norādītajām podziņām.
Ja jums šīs raksts ir noderējis, iesakiet to arī saviem draugiem, nospiežot zemāk uz norādītajām podziņām.
Kā cīnīties ar blusām
Blusas-mazi, bet ļoti riebīgi kukaiņi. Tie var sagādāt daudz nepatīkamu brīžu jūsu dzīvē. Tās pārtiek no cilvēku un dzīvnieku asinīm. Blusas kodiens var izraisīt alerģisku reakciju, kā arī blusas var pārnesāt daudz un dažādas slimības. Pirms uzsākt cīņu ar blusām no sākuma vajadzētu atrast blusu parādīšanās cēloni. Ja jūs dzīvojat pirmajā stāvā, tad iespējams blusas ir nonākušas pie jums no pagraba. Šajā gadījumā jums vajadzētu pievērst savu uzmanību dzīvokļa(mājas) šķirbu likvidēšanai. Aiztaisiet visas iespējamās šķirbas, pretējā gadījumā blusas parādīsies ik pēc laika atkal. Pēc tam vajadzētu visā pagrabā salikt pret blusu līdzekļus.
Blusas dzīvoklī var dzīvot daudz dažādās vietās- paklājos, mīkstās bērnu mantās, krēslos, grīdas šķirbās, vecajos apavos, spilvenos. Blusas ļoti ātri vairojās, tamdēļ cīnīties ar tiem ir grūti, bet nav neiespējami. Ja pamanījāt kaut pāris blusas, cīnīties ar tiem jāsāk uzreiz. Mēs jums pastāstīsim dažus veidus kā var viegli tikt vaļā no blusām.
Jums ir mājdzīvnieki? Bieži blusas dzīvoklī rodas no mājdzīvniekiem. Bet dzīvnieku blusas cilvēkiem neuzbrūk, bet cīnīties ar tiem noteikti vajadzētu. Kārtīgi apskatiet dzīvnieciņu, uz suņa blusas viegli ievērot, jo tās parasti ir uz vēdera, pie ausīm un virs astes. Suns bieži kasās un kož sev spalvu. Kaķi izturas nedaudz mierīgāk, tie parasti sevi strauji sāk laizīt, bet, ja blusas ir jau savairojušas, tad arī kaķis sāk kasīties. Ja jūs atklājāt, ka jūsu dzīvniekam ir blusas, iegādājaties pret blusu šampūnu, nopērkams veterinārajās aptiekās un kārtīgi dzīvnieku ierīvējiet ar to, bet tā, lai šampūns netiek dzīvniekam degunā, acīs un ausīs. Pagaidāt 15 minūtes un tad noskalojiet šampūnu nost. Pēc tam vajadzētu iegadāties pret blusu siksniņu vai pret blusu pilienus. Pilienus jāuzpilina sunim vai kaķim uz skausta. Suņiem pieejami ir „ Stronghold” pilieni, kas palīdz ari pret tārpiem. Pilienu smaka atbaida un nogalina blusas. Blusu siksniņu vai pilienus var iegādāties dzīvnieku aptiekās, tur var arī apjautāties par to pielietošanu.
Ja jums ir privāta māja un mājā vēl ir saglabājusies koka grīda ar lielām šķirbām, ieteikums to kārtīgi izsūkt un nokrāsot grīdu ar grīdas krāsu, lielāko uzmanību pievēršot šķirbām, tur vajadzētu uzklāt biezāku krāsas kārtu, kā arī nomainīt visas vecās grīdas līstes. Grīdu var izmazgāt ar terpentīnu(ļoti labs un efektīvs līdzeklis), sāls ūdeni, vai etiķa ūdeni. No dabas līdzekļiem efektīvas ir kalmes. Uztaisot no tām uzlējumu un samitrinot tajā lupatu, ar to var pārslaucīt dīvānus, aizkarus, sienas, tepiķus, spilvenus un segas, spraugas, visas vietas, kur varētu uzstūrēties blusas. Neaizmirsīsim, ka blusas var palekties līdz pat 1 metram.
Nevajadzētu pūst mājās „Kobru”, ja jums mājas ir mazi bērni vai dzīvnieki, arī jums pašiem tas var kaitēt. Ļoti labs un efektīvs līdzeklis ir „ Neostomazāns”, nopērkams veterinārajās aptiekās, pieejams ir gan pūšamā veidā, gan ūdenī šķīdināmais. Šīs līdzeklis ir pavisam nekaitīgs cilvēkiem, ļoti labs, ja jums ir mazi bērni vai mājas dzīvnieki.
Ko darīt, ja tikāt sakosti? Ja jūs tomēr tikāt sakosti, sākumā pārskatiet kārtīgi drēbes, izskatiet visas vīles un atrodiet vainīgo. Katrs cilvēks blusas kodienu panes citādāk. Dažiem cilvēkiem tie var būt tikai sarkani punktiņi un neliela nieze, bet citiem cilvēkiem blusu koduma vieta var piepampt un sagādāt lielu diskomfortu. Ļoti jūtīgi pret blusu kodieniem ir mazi bērni. *Lai noņemtu pampumu, uz koduma vietas var uzlikt ledus gabaliņu, tas noņems pampumu, var koduma vietu pārsmērēt ar odekolonu vai spirtu. * Lai noņemtu niezi, jūs variet sataisīt sodas ūdeni, iemērciet tajā vates tamponu un sasmērējiet koduma vietas. Vēl varat izmantot speciāli kukaiņu kodumiem paredzēto smēri "Fenistil gēls" vai veco-labo "Zvaigznīti". *Niezi labi noņem ābolu etiķis, sajaukts ar ūdeni 1:1, kā arī tas ātrāk veicina brūču sadzīšanu. *Palīdz pret blusu kodumiem arī samalti pētersīļu, ceļmallapu vai pieneņu lapas. Samaltas un pieliktas pie koduma vietas. Kā arī var izmantot sīpolu, samaltu putriņā.
Daži ieteikumi cīņā ar blusām
· Profilakses pēc grīdas var mazgāt ar terpentīnu, ar kalmes uzlējumu, sāls un etiķu ūdeni, kā arī ar dzīvnieka pret blusu šampūnu.
· Ar blusas oliņām cīnīties jums palīdzēs putekļu sūcējs.
Lai atbrīvotu paklāju no blusām, jums palīdzēs pavisam nekaitīgs līdzeklis. Sajauciet varamo sodu un sāli vienādās proporcijās un izberiet šo konsistenci uz paklāja. Kārtīgi ierīvējiet to visā paklājā, dariet to tik ilgi, kamēr vairs nevar pamanīt. Atstājiet uz nakti un no rīta kārtīgi izsūciet paklāju. Tā jūs tiksiet vaļa no blusām un sāls noņems nepatīkamo paklāja smaku.
· Blusām vēl nepatīk saimniecības ziepju smarža, lētais odekolons ar puķu smaržu, kampareļļa, skuju un eikalipta eļļas. Jūs variet sarīvēt saimniecības ziepes uz smalkās rīves un izšķīdināt siltā ūdenī, klāt pievienojot nedaudz terpentīna, un ar šo sajaukumu izmazgāt grīdas.
· Ja jums ir balkons, to arī vajadzētu kārtīgi izmazgāt ar terpentīnu.
· Blusas baidās no aukstuma, tamdēļ ar aukstuma atnākšanu, blusas pazūd līdz pavasarim.
· Bieži mazgājiet grīdas, pārskatiet dzīvniekus, bieži izpuriniet grīdas paklājiņus pie ārdurvīm un pārslauciet koridoru. Cīnoties ar blusām izvēlaties sev tīkamāko veidu, bet neaizmirstiet par drošību. Īpaši jābūt piesardzīgiem, ja mājās ir mazi bērni.
Ja jums šīs raksts ir noderējis iesakiet to arī saviem draugiem, nospiežot zemāk uz norādītajām podziņām. Ko darīt ja sakoda čūska(Odze)?
Latvijā ir 3 čūsku sugas, bet tikai viena no tām ir indīga un tā ir odze. Parastā odze (Vipera berus). Vienīga indīgā čūska Latvijā! Viņas var atpazīt pēc zigzagveida raksta (citreiz raksts var būt ar taisniem galiem) uz muguras. Pēc nokrāsas viņas var būt dažādas - pelēkas, tumšas kā ari odze var būt pilnīgi melna, bez nekāda zīmējuma .Pēc pārziemošanas odzes parādās virs zemes parasti aprīlī vai maijā. Vasarā kā slēptuvi odzes izmanto citu dzīvnieku alas, satrūdējušu celmu tukšumus, mīl mitināties starp akmeņiem, mežmalās, meža ceļu malās, izcirtumos, krūmājos, sagulējušajā pagājuša gada sausā zāle, sienā. Odzi var sastapt arī pie ūdens krātuvēm, tā kā šis čūskas neslikti peld. Odzes var iemitināties arī pamestās celtnēs zem veciem celtniecības materiāliem. Augustā un septembra sākumā odzes sāk dzemdēt dzīvus mazuļus.
Riska zonas
Čūskas ir aktīvākas dienas laikā, mīl sildīties saulītē: uz akmeņiem, uz taciņām, uz celmiem, uz puduriem. Vasaras siltajās naktīs viņas ir īpaši aktīvas, var atrāpot pat līdz ugunskuram. Pamanot čūsku, nevajag tai tuvoties, aiztikt vai kaut kā citādi viņu kaitināt. Jo čūska kož tikai tad, ja ir apdraudēta vai tai ir uzkāpts virsū, kā arī tad, ja tā tiek ņemta rokās.Satiekoties ar cilvēku odzes parasti cenšas laicīgi aizrāpot. Tā kā čūska skaņu
uztver caur vibrācijām, sajūtot vibrāciju, ko izdala tuvojošies cilvēka soļi, čūska cenšas laicīgi aizrāpot. Tāpēc staigājot pa mežu ,jāiet ar smagiem soļiem, stingrāk piesitot kājas pie zemes. Pa mīksta kūdraino augsni vai tikko uzrakto zemi , vibrācijas gandrīz neizdalās un čūskai citreiz neizdodas laicīgi aizmukt.Negaidīti pārsteigta čūska ieņem aizsardzības pozu, viņa šņāc, metās virsū ar brīdinājušiem lēcieniem, kā arī seko kodiens, uz kuru viņu izprovocē kustības no apdraudējušā objekta. Tāpēc satiekot odzi palieciet mierā, neveiciet straujas kustības.Jāuzmanās arī savos piemājas dārzos un lauku sētās, jo sākoties karstam laikam odzes kļūst ļoti aktīvas un var aizrāpot daudz tālāk no savam ierastajām dzīvesvietām (purviem, mežiem).
Kad iekosts, kas notiek?
Jo tuvāk kodiens galvai, jo bīstamāks. Čūskas koduma vietā redzamas divas lielākas un divas mazākas četrstūrī novietotas brūcītes. Kodums uzreiz izraisa stipras augošas sāpes. Pavasarī odzes inde daudz toksiskāka nekā vasarā.Vietēja reakcija parādās uzreiz pēc odzes koduma: sakosta ķermeņa vieta paliek apsārtusi, kļūst karsta, uz augšu no koduma vietas sāk parādīties tūska, sakostā ķermeņa vieta sāk piepampt.Kopēja reakcija parādās pēc 15-20 minūtēm, bet var parādīties arī uzreiz. Sāk sāpēt un griezties galva, parādās vājums, slikta dūša, vemšana, kļūst grūtāk elpot, stipri sitās sirds, caureja. Pietūkums sakostā ķermeņa vietā izteikti palielināsies, āda kļūs zilgani violeta.
Ko darīt?
Ja ir iedzēlusi odze, cietušo jānogulda, nekavējoties jāizsauc neatliekamo medicīnisko palīdzību - zvanot uz tālruni 113, jo odzes kodums var izraisīt smagu alerģisku reakciju. Jāpalīdz cietušajam nomierināties. Nedrīkst sakosto ķermeņa daļu kustināt, tas ir būtiski, jo kustība paātrina asinsriti, līdz ar to arī indes izplatīšanos. Sakosto roku vai kāju jāpaceļ uz augšu, tas arī mazinās iespēju ātrākai indes izplatīšanai pa organismu. Pie koduma vietas jāpieliek kaut ko aukstu (ledu, augstu termoforu), tas mazinās tūsku, kā arī sašaurināsies asinsvadi apkārt koduma vietai, kas arī neļaus indei ātri izplatīties. Var iedot cietušajam 1-2 pret alerģijas tableti, piemēram: „Tavegīlu” vai „Suprastīnu”. Cietušajam jāsaglabā mieru un daudz jādzer ūdeni. Nekāda gadījumā nelietot alkoholiskus dzērienus, nedrīkst likt žņaugās (žņaugu ir vērts likt tikai uz īsu brīdi, piemēram, kamēr sagatavojiet serumu, ja tas ir paņemts līdzi). Nav ieteicams piededzināt koduma vietu ,kā arī nav ieteicams atgriezt koduma vietu, lai izsūktu indi.
Lai izvairītos no čūskas kodiena, ejot mežā, staigājiet gumijas zābakos, kuros apakšā ir pavilktas vilnas zeķes. Velciet stingras bikses, piemēram, džinsus.Nestaigājiet pa mežu vai pļavām ar basām kājām. Lasot ogas vai sēnes, krūmājus labāk paplest ar garu koka palīdzību. Pirms pietupties pie kāda satrūdējuša celma, drošībai pabakstiet to ar koku.
Autors: Amanda plkst. sestdiena, jūnijs 08, 2013
Kā cīnīties ar pārtikas kodēm
Pārtikas kodes – tās ir liela problēma katrā mājā. Tie ir mazi, pelēki taureņi ar melniem punktiņiem uz spārniem. Lidojošais kodes taurenis nekaitē jūsu produktiem, jo tas ir kodes tēviņš. Bīstamāka ir mātīte, kura kaut kur sēž un dēj olas. Bet jācīnās ir ar visām kodēm bez izņēmuma. Pārtikas kodes kāpurs izskatās dzeltenīgi- bālgans tārpiņš ar tumšu galvu. Šīs kodes ir aktīvas visu cauru gadu.
Tās nav tas pašas kodes, kuras dzīvo drēbju skapī, jo pastāv: drēbju kodes, mēbeļu un pārtikas kodes.
Ja jūs ievērojāt savā pārtikas skapī lidojošo kodi vai kādā no putraimu maisiem ievērojāt rāpojošu kodes tārpu, tad cīņu ar kodēm jāsāk pēc iespējas ātrāk.
Jūs jautāsiet, no kurienes tās rodas?
Kodes pie jums uz mājām var nokļūt jau no veikala ar inficētiem produktiem: ar miltiem, putraimiem, garšvielām, ar zāļu tēju, sausiņiem, konfektēm, kukurūzu utt. Kā arī, ja jums ļoti ilgi glabājas produkti, kurus jūs pagaidām nelietojāt, tad tur arī pastāv varbūtība kodes parādīšanai. Kode mīl ieperināties vietās, kur ilgi glabājas un netiek lietoti produkti kā ari skapīšos, kuri reti tiek virināti. Tumšas un mitras vietas, kur gaiss slikti cirkulē ir īsta paradīze kodēm.
Ko darīt, ja ir pamanīta pārtikas kode?
Vispirms pārskati pilnīgi visus produktus gan birstošus putraimus, mannu kā ari citus putraimus: zirņi, pupas, grūbas, griķi, putraimi , gan visus saldumus(kukurūzu nūjiņas, brokastu pārslas, konfektes), gan zāļu tējas( liepziedu ,kumelīšu utt. arī zāļu tējas viņiem diemžēl garšo), gan garšvielas( šašliku piedeva, zivju un vistas piedevas utt.). Ja kaut vienā no minētiem produktiem jūs pamanījāt mazas oliņas, kāpurus, kaut ko līdzīgu zirnekļu tiklam vai rāpojām pašus lidojošas kodes, tad diemžēl kodes savu postu jau ir izdarījuši un jau paspējuši sadēt oliņas. Citreiz ar neapbruņoto aci uzreiz nevar noteikt vai ir tur ieperinājusies kode vai nav. Paceliet putraimu vai kukurūzu nūjiņu vai kādu citu maisiņu gaisā un no apakšas to maisiņu apskatiet. Ja tur būs ieperinājusies kode, tad graužot putraimus maisiņa apakša krāsies kaut kas līdzīgs miltiem ar mazām knapi pamanāmam bumbiņām. Jo ilgāk tur dzīvo kodes kāpuri, jo vairāk šādu pārstrādātu pārtikas atlieku tur būs.
Ko darīt?
Cīņa ar šiem kaitēkļiem jāsāk ar to ,ka bez žēlastības jāmet ārā visi inficētie produkti, nekā ēst produktus ar tārpiem. Gribu atzīmēt to, ka tas kā putraimu paka vel nav atvērta, tas nav rādītājs, ka tur nav jau ieperinājusies kode. Kodes, lai tiktu pie kārotās barības izgrauž cauri polietilēna maisiņam un vairojās nežēlīgi ātri. Labāk vienu reizi izmest un likvidēt šo kaitēkli, nekā tie uzradīsies atkal.
Pēc tam, kad jūs atbrīvojāt skapīšus no inficētiem produktiem, vajadzētu visus skapīšus kārtīgi izmazgāt ar ziepju šķīdumu vai ar fairy . Vislielāko uzmanību vajadzētu pievērst visgrūtāk pieejamām vietām (šķirbas, malas, stūri), kā arī kārtīgi jāizmazgā skapīšus no ārpuses un arī skapīša aizmuguri, jo tieši tur bieži arī slēpjas kodes. Kad jūs to paveicāt, vajadzētu skapīšus apstrādāt ar etiķi, jo etiķu smarža ļoti nepatīk kodēm. Paņemiet etiķi nedaudz atšķaidiet ar ūdeni samitriniet tajā lupatiņu un kārtīgi ar to pārslauciet visus skapīšus(gan durtiņas ,plauktus, no iekšpuses un ārpuses).Ja ir vajadzība grūti aizsniedzamas vietas apstrādājiet ar otiņas palīdzību. Tad skapīšus atstājies vaļā, lai kārtīgi izžūst, neveriet tos ciet un vēl nelieciet iekšā produktus. Kad skapīši kārtīgi ir apžuvuši, tikai tad varat likt iekšā produktus. Kad tas viss ir paveikts, jūs varat profilaksei ievērot dažus ieteikumus:
· Bieži vēdiniet telpas (māja, dzīvoklī, istabas, plauktus, skapjus utt.), ne mazāk kā trīs stundas vienā reizē.
· Bieži izskatīt un pārcilāt produktus.
· Produktus vajadzētu glabāt hermētiski noslēgtos traukos vai stikla burciņās ,kuri stingri vērās ciet. Aizsieti stipri produktu polietilēna maisiņi jums nepalīdzēs ,jo atkārtošos, kodes lai tiktu produktiem klāt pārgrauž maisiņus.
· Bez žēlastības likvidēt inficētus produktus, jo lietot šādus produktus uzturā vairs nedrīkst.
· Pēc kožu iznīcināšanas ieteiktu kādu mēnesi produktus nelikt skapīšos, bet glabāt tos ledusskapī(kodēm nepatīk aukstums) un, ja kāda kodē vēl būs palikusi, tā nevarēs atsākt vairoties. Pa to laiku varat skapīšos salikt piesūcinātas vates piciņas ar lavandas vai citrusu ēteriskām eļļām. Šī procedūra atsitīs kodēm gribēšanu atgriezties atpakaļ šajās vietās.
· Var izmantot cīņā ar pārtikas kodēm arī tautas receptes.
· Trauciņos, kuros glabāsiet produktus ielieciet iekšā ķiploka daiviņu vai lauru lapiņu, vai piparu pāksti( tas atbaidīs no jūsu produktiem nevēlamus ciemiņus).
· Smaržas, kuras ļoti nepatīk kodēm: tabaka, krustnagliņu, lavanda, izkaltētas apelsīna, mandarīna un citrona miziņas, ģerānijas, piparu, etiķa, ķiploku, lauru lapu un riekstu smaržas. Jūs varat izkaltētas citrona ,apelsīna vai mandarīna miziņas salikt plauktos starp produktiem. Kā arī salikt starp produktiem lauru lapas vai ķiploku daiviņas.
· Kodes nevar ciest svaigu gaisu un sauli.
· Profilaksei varat iegadāties kožu lamatas (lipīgas papīra plāksnītes, kuras varat iekarināt skapītī, tās ar savu smaržu pievilina kožu tēviņus )šī profilakse neļaus kodēm vairoties, šāda tipa kožu lamatas varat iegādāties vairākos veikalos, piemēram, Drogas veikalos vai internēt veikalos.
· Pa visu virtuvi un dzīvokli varat sakarināt lavandas buntītes, tās atbaidīs ne tikai pārtikas kodes, bet arī drēbju un mēbeļu kodes.
· Uzturēt virtuvi ideālā kārtībā.
· Tikko nopirktus putraimus, uzreiz pārberiet hermētiski noslēgtā burciņā, ja putraimi būs inficēti, tad nebūs liela problēma tikt no kodēm vaļā, vienkārši varēsiet burciņu izmest ārā.
Cīnīties ar pārtikas kodēm ir ļoti grūti, bet, ja viņas tika pamanītas laicīgi un ir izdarīts viss nepieciešamais, lai likvidētu un neļautu tiem atgriezties, tad viss būs kārtībā.
Kā cīnīties ar drēbju kodēm
Parasta kode (Heterocera) tās ir maziņš taurenis, kuru kāpuri barojās ar keratīnu. Kuru iegūst no vilnas, kažokiem, tepiķiem. Barojoties ar keratīnu, kāpurs neatgriezeniski sabojā drēbes. Protams, ka visu kažoku vai džemperi tas nevar apēst, bet pamatīgi sabojāt to gan var. Viens maziņš kāpurs var mierīgi dienas laikā izgrauzt caurumu vilnas džemperī. Kodes kāpuri var baroties ne tikai ar keratīnu (vilnu, vilnas izstrādājumi, kažoki, tepiķi, utt.) viņi ir spējīgi sagremot arī tehnisko filcu: sarus, kažokādas, spalvas, ādu, kaltēto gaļu un zivis, grāmatu vākus, muzeja eksponātus, utt. Barības meklējumos kāpurs ir spējīgs izgrauzt sev ceļu audumos, kuros nav spējīgs attīstīties- tie ir kokvilnas, zīda, sintētiskie audumi, kā arī var pārgrauzt celofāna maisiņus.
Kode savā attīstības perioda iziet vairākus etapus: olu dēšana(no kurām izšķiļas kāpuri), kūniņa un pašas kodes (tie ir tie paši mazi pelēkie taurenīši, kurus mēs pamanām lidināmies pa istabu). Tas process var ilgt visu cauru gadu. Iedomājaties, cik pa gadu var sagrauzt jūsu drēbju. Kodes kāpurs var izstūrēt ļoti zemu temperatūru līdz pat 0 °С. un var pat neēst līdz pat 30 dienām.
Atzīmēšu to, ka cīnīties ar lidojošam kodēm ir bezjēdzīgi, jo viņi savu kaitējumu jau ir izdarījuši kāpuru stadijā. Pa to laiku, kamēr jūs ķerat lidojošo kodi, kodes mātīte kaut kur sēž un dēj jaunas olas, viena reizē viņa var izdēt līdz pat 100 olām. Pirmkārt, vajadzētu sākt cīņu ar izdētam olām un kāpuriem. Kad to perēkļus iznīdēsiet un uzliksiet aizsardzību skapjiem un drēbēm, tad ar lidojošām kodēm būs viegli tikt galā.
Profilakse: kodes un to kāpuri nevar ciest saules gaismu un svaigu gaisu. Tamdēļ tās drēbēm, kuras jūs bieži valkājat, kodes nav bīstamas. Kodēm patīk drēbes, kuras ir ieliktas skapī uz ilgāku laiku, kurus maz kustina. Kā arī patīk netīras un sasvīdušas drēbes, tās viņiem garšo visvairāk. Tamdēļ kožu iznīcināšanu jāsāk no veļas mazgāšanas un kopšanas pirms jūs ieliekat skapī uz glabāšanu. Visas ziemas apģērbus ,segas, spilvenus, pirms ielikt skapī vajadzētu kārtīgi izmazgāt, izvēdināt, un tad salikt polietilēna maisos, bet kažokus vajadzētu ievietot speciālos maisos, kuros ielikt iekšā pret kožu līdzekli. Var arī vienkārši sagatavoto ziemai kažoku, apstrādāt ar pūšamo vai izsmidzināmo pret kožu līdzekli, ļaut tam apžūt un tad iepakot maisā uz ziemu. Šī procedūra pasargās jūsu kažoku pret kodēm uz 3-5 mēnešiem.
Lai pasargātos no kodēm, vajadzētu pēc iespējas vairāk vēdināt istabas, un cik vien iespējams bieži kārtot māju. Kā arī ne mazāk par 1-2 reizēm mēnesī izsūkt ar putekļu sūcēju visas mīkstas mēbeles un tepiķus. Vienreiz mēnesī pārcilāt un izpurināt skapī drēbēs , visas skapju malas izsūkt ar putekļu sūcēju. Kad tas viss ir izdarīts un drēbēs ir saliktas atpakaļ skapī, varat salikt aizsardzībai un atbaidīšanai pret kožu līdzekļus. Šādus līdzekļus var iegadāties veikalos. Ir pieejami daudz un dažādi pret kožu līdzekļi, tie ir- aerosoli(piemēram defix, bros, kobra), tablešu veidā, ko liek skapjos starp drēbēm vai pakarina skapī iekšā, papīra plāksnītes, kurus karina uz drēbēm (pielīmējamas kožu lamatas), briketes, ir šķidrie preparāti ar patīkamu smaržu (ar tiem tiek apstrādāti skapja durvis un aizsardzība ir vairākus mēnešus) vēl ir plates pret kodēm, kā arī ir gaisa atsvaidzinātāji ar lavandas smaržu. Agrāk mūsu vecmāmiņas izmantoja cīņā ar kodēm „Naftalinu”, šobrīd šīs līdzeklis ir aizliegts, jo ir pierādīts, ka naftalīns ir kaitīgs cilvēka veselībai. Tamdēļ izvēlaties līdzekļus, kuru sastāvā nav naftalīns.
Kā tikt no kodēm vaļā?
Ja atradāt vietu, kur kodes ir izveidojuši perēkli, tas drēbes vajadzētu kārtīgi izpurināt, kodes oliņas nav pārāk stipri piestiprinātas pie apģērba, tamdēļ purinot drēbes viņas viegli atkrīt nost, pēc tam drēbes vajadzētu kārtīgi apstrādāt ar dihlofosu vai kobru, jo šie līdzekļi pagaidām skaitās visefektīvākie cīņā pret kodēm, jo iznīcina gan kodes , kāpurus , kūniņas un oliņas. Izkariniet drēbes ārā vai uz balkonā, lai tās pakarājās svaigā gaisā vairākas stundas. Saulē kodes oliņas iet bojā stundas laikā, bet ļoti karstā dienā 30 minūtes.
Termiskā apstrāde arī nāvējoši iedarbojās uz kodēm, ja inficēto apģērbu drīkst apstrādāt ar karsto temperatūru, tad apģērbam pāri var pāriet ar karstu tvaiku.
Ziemā inficētas drēbes arī var izlikt uz balkonā, jo lielā aukstumā kodes visās attīstības pakāpēs iet bojā(izsalstot) dienas laikā.
Pievēršat lielu uzmanību sūcot māju ar putekļu sūcēju, visam starpām un šķirbām grīdā, starpām starp grīdu un mēbelēm.
Kodes taurenis necieš tipogrāfijas krāsas smaržu, tamdēļ, ja liekat kaut ko ne pārāk lielu uz glabāšanu varat ietīt to avīzē, šīs veids arī pasargās pret kodēm.
Tautas receptes pret kodēm
Lai pasargātu skapjus un drēbes no kodēm, nav jāpielieto tikai ķīmiju, ir arī dabas līdzekļi, kuri ļoti efektīvi cīnās pret kodēm.
Piemēram, ielieciet skapī vates piciņu piesūcinātu ar apelsīna ēterisko eļļu, kā arī viņiem nepatīk skuju, lavandas, gerānijas un krustnagliņas smaržas. Var iegādāties aptiekās vai veikalos piemērotas smaržas ēteriskās eļļas, piesūcināt ar to vates piciņu un ielikt skapī. Var ēteriskās eļļas vietā izmantot sausi izkaltētas lavandas buntītes vai izkaltētu apelsīna mizu, kurus saliek pa malām skapjos . Kodes necieš kampara eļļu un ciedra koka smaržu. Cīņā ar kodēm var izmantot arī etiķi, ar to var iesmērēt skapju durvis un plauktu malas.
Nepatīk kodēm arī tabaku un piparu smarža, kā ari sausu apelsīnu mizas smarža un zemeņu ziepju smarža.
Kā cīnīties ar knišļiem?
Dodoties atpūsties uz mežu vai dārzu , neviens nav pasargāts no knišļa kodumiem. Kukaiņu kodums –vienmēr ir nepatīkams.
Knišļi ir sīki kukaiņi-asinssūcēji, kas pēc izskata atgādina sīkas pelēkas mušiņas ,kuri sagādā tik daudz neērtības. Neskatoties uz sīku izmēru, knišļi var iekost tā ,ka pampums nenoies vel vairākas dienas. Bet nieze var saglabāties līdz pat vairākām nedēļām. Knišļi ir uzbāzīgie, tie lien acīs, ausīs, trāpās elpceļos, Parasti tie cenšas tikt apakšā zem drēbēm, kur tie cilvēku kož un dzer asinis.
Knišļa kodumu sākumā nevar just, jo viņš ievada vielu, kurai ir atsāpinošais efekts. Pēc knišļa koduma var uzcelties temperatūra, var parādīties nieze, dedzinoša sajūta un pietūkums.
Ieteicams koduma vietas nekasīt.
Kā var pasargāties no knišļa kodumiem?
Knišļiem ļoti nepatīk vaniļa smarža, tāpēc vairāki mednieki un makšķernieki izmanto cīņā ar knišļiem kristālisko vaniļu, bet tas nav vaniļas cukurs. Tas ir ļoti efektīvs līdzeklis ciņa pret knišļiem. Sajauciet vaniļu ar ūdeni un ar vates diska palīdzību iesmērējiet ādu. Šāds šķīdums var glabāties 2-3 dienas, tad gan vajadzētu taisīt jaunu. Tā kā sajaucoties ar aukstu ūdeni kristāliņi var neizšķīst un peldēt pa virsu, tad ieteikums: vaniļa paciņas saturu, izberiet mazā pudelīte (0,3 litri) līdz pusei pielejiet ar siltu ūdeni un kārtīgi sakratiet to, lai būtu ērtāk to lietot, šķīdumu varat pārliet izsmidzināmajā dozētāja.
Zīdaiņu ratus ,pastaigu laikā var apsegt ar moskītu tīklu ,kurš ir piesūcināts ar vaniļa šķīdumu.
Ja tomēr knišļi sakoda:
Noņemt dedzinošu un kairinošu sajūtu var sodas šķīdums. Vienā glāzē ūdens izšķīdiniet 0,5 tējkarotes sodas un ar vates disku samitrināt koduma vietas.
Lai aizsargātos no knišļiem, veikalā var iegādāties daudz dažādus līdzekļus: smēres, krēmi, aerosoli utt. Var arī iesmērēties ar krustnagliņas ēterisko eļļu, arī palīdz.
Pret knišļu kodumiem var cīnīties ar tautas receptēm
1. Niezi un apsārtumu var noņemt, apsmērējot ādu ar putriņu no sodas, ūdens un piliena piparmētru eļļas.
2. Sakostās vietas laiku pa laikam var ierīvēt ar vāramo sāli vai etiķa šķīdumu(atšķaidītu ar ūdeni 1:1). Pieliekot vates disku, piesūcinātu ar etiķi uz pusstundu pie koduma vietas, tā var tikt vaļā no nepatīkamas niezes un kairinājuma.
3. Ļoti labi palīdz noņemt tūsku un niezi parasta pienene, kuras lapu sasmalciniet tā, lai sāk izdalīties sula un lieciet klāt koduma vietai. Nostipriniet to, ar saites palīdzību. Apsēju jāmaina ik pēc trim stundām.
4. Tieši tāpat kā pienene darbojas arī pētersīlis, kuru pieliek pie ādas ar tādu pašu paņēmienu kā ar pieneni.
5. Pret kodumiem var palīdzēt arī sīpols, pārgrieziet to uz pusēm un pielieciet klāt koduma vietai, nostiprinot to ar apsēju.
6. Niezi un kairinājumu labi noņem vjetnamiešu balzams „zvaigznīte” un strutenes sula.
Svarīgi zināt knišļu paradumus un dienas režīmu. Knišļi kož dienas karstajā saulainajā laikā, no rītiem un vakarā pirms saules norietēšanas. Ļoti aktīvas kļūst pirms lietus. Lietainā laikā, vēlu vakarā un pa nakti knišļi ir neaktīvi.Tautas receptes pret prusakiem jeb tarakāniem.
Prusaki jeb tarakāni - ļoti nepatīkami ciemiņi jebkurā mājā. Tie galvenokārt barojās ar cilvēku vai mājdzīvnieku pārtiku. Tie ļoti ātri vairojas. Tamdēļ cīnīties ar tiem ir jāsāk pēc iespējas ātrāk. Prusaki skaitās vieni no izturīgākajiem kukaiņiem pasaulē. Bez ēdiena tie var izturēt vairākus mēnešus, bet bez ūdens daudz mazāk,jo ūdens tiem ir ļoti svarīgs. Prusaki ir nakts kukaiņi, ja nakts laikā pēkšņi ieslēdz gaismu, tie momentāli meklē vietu, kur paslēpties. Prusaki mīl mitināties siltās vietās -aiz gāzes plīts, mikroviļņu krāsnīm, ledusskapjiem, televizoros, radioaparātos, datoraparatūrās aiz mēbelēm vai aiz virtuves skapīšiem. Ir dzirdēts, ka dzīvojoties elektroprecēs, prusaki izraisa īssavienojumus vai elektropreču avāriju. Prusaki, parasti, dzīvojās lielās grupās, tamdēļ, ja ievērojāt vienu prusaku, tad noteikti ziniet, ka kaut kur tuvumā vēl ir viņa 100 brāļi. Ievērojot vienu prusaku, tas ir trauksmes signāls, ka jāsāk karu ar nelūgtiem ciemiņiem. Tā kā prusaki ir ceļotāji, barības meklējumos tie var ceļot no viena dzīvokļa uz otru. Tie atradīs vismazāko spraugu, lai ielauztos jūsu mājā. Ja jūs dzīvojiet daudz dzīvokļu māja, tad šī problēma skars visu māju. Ja jūs vēlaties tikt no nelūgtiem ciemiņiem vaļā, jums būtu jāapvienojas ar jūsu kaimiņiem un cīņu jāsāk visiem reizē. Cīnoties ar prusakiem vienam, rezultāts būs acīm redzams, prusaki sajūtot apdraudējumu meklēs drošāku patvērumu, aizceļojot uz laiku pie jūsu kaimiņiem un tad, kad jūs viņus vismazāk gaidīsit, tie atgriezīsies atpakaļ.Tamdēļ, ja vēlaties no tiem tikt vaļā uz visiem laikiem, cīnīties pret tiem vajadzētu visiem kopā.
Foto: 1sev.tv
Katrs cilvēks, kurš kaut reizi ir sastapies ar prusakiem noteikti zinās, cik daudz raižu un galvas sāpes tie var sagādāt. Cīnīties ar tiem ir ļoti grūti, bet tas nav neiespējami. Cīnīties ar tiem noteikti vajadzētu, jo tarakāni pārnēsā ļoti daudz veselībai bīstamas baktērijas. Šobrīd profilaktiskus līdzekļus lielos klāstos var iegādāties gan lielveikalos, gan internet veikalos tie ir- visdažādākās lamatas, pūšamie aerosoli, krītiņi, pulveri, geli utt., bet daudzi no tiem ir ļoti kaitīgi cilvēka un dzīvnieku veselībai. Daudzi pret tarakānu līdzekļi atstāj ļoti nepatīkamu smaku, bet ko lai dara cilvēki, kuriem mājās ir mazi bērni un dzīvnieki? Izskatīsim vairākas tautas receptes ar kurām vēl mūsu vecvecāki efektīvi cīnījās ar prusakiem. Kuru no zemāk minētajiem variantiem izvēlēties tas, lai paliek jūsu ziņā. Visi varianti ir labi un efektīvi!
Foto: stihi.ru
Pirms sākt cīņu ar kukaiņiem noteikti vajadzētu ievērot dažus ieteikumus:
1.- Visus produktus, kurus jūs neglabājiet ledusskapī, ievietojiet polietilēna maisiņos, ieskaitot maizi, lai tiktu vaļā no ēdiena smaržas. Kā arī izmazgājiet un nosusiniet maizes kasti un gāzes plīti, pirms miega pārbaudiet, lai nekur nebūtu ēdiena pārpalikumi, kārtīgi noslauciet galdus un izslauciet grīdas. Atkārtošos, lai nekur nebūtu nekādas ēdiena drupačas! Ja mājās ir mazi bērni, noteikti vajadzētu apstaigāt ne tikai virtuvi, bet visu māju. Uz nakti ielieciet ledusskapī dzīvnieka bļodiņu ar ēdiena un dzērienu. Neberiet ēdiena atliekas uzreiz atkrituma spainī, visu noteikti sākumā ieberiet polietilēna maisiņā un stipri sasieniet. Atkrituma maisu ilgi neglabājiet, nesiet bieži ārā.
2.- Visiem zināms ir fakts, ka mājā kurā tiek ievērota tīrība un kārtība, nebūs vietas kukaiņiem vai slimībām, tamdēļ jāsāk ar mājas sakopšanu. Izmazgājiet kārtīgi visus virtuves skapīšus un tik pat kārtīgi noslauciet tos pilnīgi sausus. Tas ir ļoti svarīgi, lai nekur nebūtu ne mazākās ūdens pilītes, visām iespējamām vietām ir jābūt pilnīgi sausām gan grīdām, galdiem, plauktiņiem, gāzes plītij, izlietnei, pat uz puķu podiem nevajadzētu būt ne pilītei ūdens. Pirms miega ar dvieli noslauciet kārtīgi visas nosauktās vietas. Tā jūs nogriezīsiet prusakiem pieeju ūdenim un ēdienam.
3.- Noteikti uz nakti neatstājiet izlietnē netīrus traukus, lai prusakiem nebūtu ko ēst. Atņemot prusakiem ēdienu un dzērienu, jūs atņemsiet tiem iespēju izdzīvot.
4.- Uz ventilācijas šahtas vajadzētu uzlikt smalku sietu, lai prusaki neaizmuktu no jums pie kaimiņiem un no tiem pie jums. Parūpēties noteikti vajadzētu arī par vissīkākajām šķirbām, noteikti aiztaisiet tās ciet. Nu lūk, ievērojot visu šos ieteikumus varam ķerties klāt tautas līdzekļiem pret prusakiem.
Foto: usiter.com
Tautas receptes pret prusakiem:
Visizplatītākā un ļoti efektīvā metode cīņā ar prusakiem - tā ir prusaku iznīcināšana ar parasto borskābes pulveri. Borskābes pulveris ir pilnība nekaitīgs cilvēkiem un mājdzīvniekiem savukārt prusakiem tās ir nāvējošs. Borskābes pulveris neatstāj nekādas smakas, tamdēļ ir ērti lietojams. Lai apstrādātu dzīvokli jums būs nepieciešams apmēram 100-200 g borskābes pulvera. To var iegādāties aptiekā. Ir pierādīts, ka prusaki ļoti baidās no borskābes.
Borskābes pulveris nenogalina prusakus uzreiz, bet pieskaroties tam, prusaks sajūt stipru dedzināšanu un sāpes un pēc neilga laika nomirst. Ar savu garu ūsiņu palīdzību prusaks nodot borskābi citiem prusakiem, saskaroties ar to arī pārējie izjūt stipru nepatīku pret borskābi. Tad kā lai mēs izmantojam borskābi cīņā ar prusakiem?
Variants Nr-1.
Tā kā prusakiem ir ļoti svarīgs ūdens, tad ar borskābes palīdzību noslēgsim tiem piekļuvi ūdenim. Var vienkārši ar nepārtrauktu līniju sabērt pulveri visur apkārt izlietnēm, tualetes podiem, vannām, dušām ,gar līstēm, ventilācijas šahtām visas vietās, kur prusaki ir manīti. Meklējot ūdeni, tiem pietiek tikai pieskarties borskābei un tad viņu liktenis būs lemts. Nesatraucieties cilvēkam vai mājdzīvniekam borskābe nav kaitīga.
Foto: youtube.com
Variants Nr-2.
Paņemiet olu dzeltenumu un sajauciet ar 20-50 g borskābes tā, lai sanāk pabieza masa. Šai masai ir jābūt tādai lai no tās var izveidot mazas bumbiņas. Ļaujiet tām nedaudz apžūt un salieciet tās tur, kur visvairāk mitinās prusaki-virtuvē pie atkrituma spaiņa, vannas istabā, pie gāzes plīts utt. Olu dzeltenumi noņems borskābes smaržu. Prusaki pēc dabas ir ļoti ziņkārīgi, viņi nespēs pretoties vilinošai ēdiena smaržai un centīsies nogaršot gardās, viņiem indīgas bumbiņas. Pa dienu bumbiņas var savākt, lai tie netraucē mājas sakopšanā, bet uz vakaru salikt atkal. Pa dienu arī nav vajadzības, jo prusaki līdīs ārā pa nakti. Šādas bumbiņas derīgas uz nedēļu ,pēc tam tas jāpamaina uz jaunām. Apēdot šādu bumbiņu, prusaks inficējas un pēc tam inficē parejos.
Foto: 101urok.ru
Variants Nr-3.
Šis variants līdzīgs iepriekšējam. Sataisiet prusakiem svētku mielastu no kura tie vienkārši nespēs atteikties.
Ļoti vienkāršs un arī tik pat efektīvs līdzeklis ir kartupeļu bumbiņas. Novāriet kartupeli un olu. Kartupeli kārtīgi samīciet putriņā. No olas mums būs nepieciešams tikai olas dzeltenums, sarīvējiet uz ļoti smalkās rīves. Aptiekā nopērciet borskābi, mums būs nepieciešams 20-50 g un visus komponentus sajauciet kopā. Izveidojiet no šīs masas mazas bumbiņas un arī kā iepriekšējā receptē salieciet tās visur, kur prusaki ir manīti. Atkārtošos - cilvēkam borskābe nav kaitīgi savukārt prusakiem nāvējoša. Šī metode darbojas teiksim tā " Aizgāja uz neatgriešanos". No šīm bumbiņām prusaki iet bojā vienas dienas laikā. Bet viņiem tiiik ļoooti šīs bumbiņas garšo!!!
Variants Nr-4.
Šīs variants līdzīgs iepriekšējām divām receptēm. Tikai te mēs paņemsim vienādās proporcijās- borskābi, miltus, olu, cukuru un ūdeni. No šiem ingredientiem izveidojam mīklu, no tās saveļam mazas sīkas bumbiņas. Tapāt kā iepriekšējās reizēs bumbiņas saliekam pa kaktiem. Pēc šiem mielastiem, prusaki iet bojā. Jo borskābe izžāvē prusaku iekšas un, ja jūs nogriezīsiet tiem pieeju ūdenim, tad atūdeņošanās un bojāeja tiem būs noteikti garantēta.
Vēl ieteikumi, papildus visiem iepriekš minētajiem variantiem:
1. Prusakiem ļoti nepatīk amonjaka smarža. Amonjaku var iegādāties jebkurā aptiekā. Smarža nav no patīkamākajām, bet cilvēkiem tā nav kaitīga, bet uz prusakiem iedarbojās nāvīgi. Uz 10 litriem ūdens (1.spainis) pielejiet klāt 1 ēdamkaroti amonjaka un ar izveidoto šķidrumu jāizmazgā grīdas. Eksperimentu ar amonjaku un to, kas pēc tam notiek ar prusakiem jūs varat apskatīt uz video zemāk. Video ir krievu valodā un amonjaks tiek apzīmēts kā " Нашатырный спирт ".
2.Paštaisītas lamatas: Mums būs nepieciešams kartons A 4 formāta, plata abpusēja līmlente. Aplīmējiet kartona malas pa riņķi ar abpusējo līmlenti. Līmējiet tik daudz rindas, lai pa vidu paliek mazs kvadrāts. Tajā uzlieciet nelielu piciņu majonēzes(prusakiem ļoti majonēze garšo). Kad tas viss pabeigts, noplēsiet augšējo līmlentes malu, lai lipīgā mala ir augšpusē. Rezultāts ir tāds, ka dodoties pamieloties ar majonēzi prusaki sāks pielipt pie līmlentes. Lamatām jāizskatās līdzīgi kā uz foto zemāk, tikai iekšējam kvadrātam jābūt daudz mazākam , visam pārejam laukumam ir jābūt pārklātam ar abpusējo līmlenti .
Foto: manaspasaules.blogspot.com
3. Vēl vienas paštaisītas lamatas: Paņemiet litra burku, ielejiet tajā eļļu tik daudz, lai visa burkas apakša būtu pārklāta ar eļļu( eļļu var ņemt vienalga kuru:saulespuķu, rapša olīveļļa utt.). Burkas vidū ielieciet pudeles korķīti un uz tā uzspiežat majonēzi. Burku pielieciet klāt pie sienas vai burkai klāt pielieciet kartona strēmeli, lai prusakiem būtu viegli un ērti uzrāpties uz burkas. Prusaki leks iekšā burkā pakaļ savam gardumam, bet ārā no burkas tie netiks. Nobeigumā tie eļļā nosmaks.
Foto: podrujka.com
4. Līdzīgi šīm variantam tikai burkā tiek ieliets nedaudz alus un burkas malas tiek sasmērētas ar vazelīnu, no rīta burkā būs daudz apreibušo prusaku, jums tikai atliek tiem uzliet karstu ūdeni un noskalot kanalizācijā.
Svarīgi !
Ļoti alerģiskiem cilvēkiem, saskaroties ar borskābi, tomēr iesaku izmantot gumijas cimdus! Jūsu pašu drošības dēļ!
Un pēdējais, ko jums noteikti būtu jāzina, prusaki ir lieliskie aktieri. Kad prusaks jūt apdraudējumu tas var notēlot beigtu un kad jūs tam vairs nepievērsīsiet uzmanību, aizmuks savā slēptuvē.
|
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru